Negdašnja kultna konoba, koju su lokalci nazivali Kod Dane, nije samo netipičan restoran, nulta točka od koje valja krenuti na gastronomski safari manje poznatim predjelima fascinantne skradinske tradicije, nego i ogledni primjer kulinarskog novog tradicionalizma.
Negdašnja kultna konoba, koju su lokalci nazivali Kod Dane - Tomine mame koja je godinama održavala na životu tradiciju, nije samo netipičan restoran s trogodišnjim stažem, nulta točka od koje valja krenuti na gastronomski safari manje poznatim predjelima fascinantne skradinske tradicije, nego i ogledni primjer kulinarskoga novog tradicionalizma. Termin koji sam posudio iz repertoara američke glazbene kritike, koja je polovicom osamdesetih tako nazivala uzlet novih country-rock-glazbenika podjednako sklonih baštini i alternativnim zvukovima, čini mi se idealnim za globalni gastronomski trend, koji, srećom, i u nas ima sve više pristaša. Novi tradicionalizam Cantinette očit je čak i površnim listanjem njezinih gastronomskih aduta. Naime, sjajni tradicijski recepti – od čuvenoga skradinskog telećeg rižota koji se kuha barem šest sati, sve dok se teletina i luk, pirjani na lagano, ne pretvore u gust umak, pa do senzacionalne juhe od cipla, zeca na lovački, skradinskih arambašića ili punjenih prepelica - dograđuju se i sljubljuju s ovodobnim Računičinim inovacijama.
Čini mi se da su na mene i moju gastronomsku poetiku jednako utjecale iznimna kulinarska baština Skradina, koju sam upoznao ponajprije s maminom kuhinjom, te godine koje sam proveo u zanimljivim gastronomskim punktovima poput restorana Kornat i cafea Alt Wien - u koji se i danas odlazi na gulaš, a gdje sam upoznao mnoge bečke umjetnike i gastronome. U Beču sam se najprije oslobodio predrasuda o našem vinu i našoj hrani kao neprijepornim vrijednostima. Potom sam, premda se to naizgled čini kontroverznim, upoznavajući srednjoeuropsku i mediteransku gastronomsku tradiciju, izgradio posve nov sustav prosudbi, koji mi je pomogao da mnogo objektivnije procijenim prave adute naše kuhinje – kaže Tome Računica.
Cantinetta i njezin jelovnik baš to zorno pokazuju reafirmirajući mnoge, pomalo zaboravljene ili gotovo pa iščezle, adute iznimne i osebujne skradinske kuhinje. Danas uspavan i slikovit gradić nekoć je naime bio živo trgovačko središte, dom bogatih veletrgovaca i uspješnih vinara – među kojima je svakako najpoznatiji Bedrica, čija su vina, likeri i pjenušci, između dva rata, osvajali zlata na prestižnim svjetskim vinskim sajmovima. U njihovoj se gospodskoj kuhinji miješao duh venecijanske gastronomske tradicije, morlačkog zaleđa, orijentalnih utjecaja koji su – kao i stoka – stizali preko Bosne te bodulska kuhinja. Potonja je dolazila s dalmatinskih otoka zajedno s tamošnjim kuharicama i služavkama – omiljenima kod bogatijih skradinskih obitelji.