Kuhinja uređena u rustikalnom stilu, na velikom stolu pravi bijeli domaći stolnjak i otvorena rukom pisana kuharica, prvo je što nam je upalo u oči kada smo ušli u zagrebački stan naše poznate kiparice Marije Ujević-Galetović, autorice spomenika Šenoi i Krleži i profesorice na Likovnoj akademiji, koja je, kaže, spojila sve umjetnosti u jednu najveću – umjetnost dobra življenja.
Najbolje su meso tafelšpic i hrbat od zeca
Volim jednostavnu, domaću kuhinju, bez previše začina i prženja, u kojoj je kvaliteta namirnice ona koja izvlači objed, a ne brdo dodataka koji će sakriti nedostatke. Najbolji začin jelu je glad, a najbolja namirnica je ona svježa – priča Marija te kroz smijeh dodaje kako je danas mladim kuharicama najteže odabrati kvalitetnu namirnicu jer nemaju iskustva i nasjedaju jeftinim trikovima velikih trgovačkih lanaca, koji sve što prodaju prikazuju prvoklasnim.
Evo vidite, ovo su goveđi šnicli, koji se u našem starom jeziku zovu tafelšpic i spadaju, uz hrbat od zeca, u najfinije meso koje možete pripremiti kako god želite i uvijek ispada odlično. Trebate si biti jako dobri s vašim mesarom da bi vam to ponudio. Ako ne možete ili ne znate sami uloviti, onda morate pronaći nekoga da to uradi za vas. Od kuhače do kista, umjetnost ostaje ista – kaže Marija koja je inače strastvena ribolovkinja i za izbor najbolje ribe, lignje ili hobotnice ne treba pomoć. Svježu ribu koju ulovi na otoku Silbi, gdje provodi cijelo ljeto, pripremi odmah, uz minimalne dodatke, tako da se osjete svi ti sokovi i mirisi koje jedino more može dati.
Marija ima veliko društvo u kojem svako malo organiziraju natjecanje u kuhanju i uvijek se tako mogu nabaviti i iskušati razni recepti koji su besplatni, a unose radost i promjenu u svakodnevnu rutinu kuhanja.
Kod nas vrijedi pravilo. Ako si pametan, uzet ćeš recept, pogotovo ako ti se nudi besplatno. Nikad ne znaš kad ćeš dobiti volju da ga napraviš. Jedino glup čovjek ne uzme ni od koga ništa – nastavlja Marija stavljajući u veliku zdjelu krumpir koji je počela guliti i potom ga stavljati u drugu zdjelu s vodom – da ne potamni na otvorenom.
Povrće i krumpir od tisuću jezika
Krumpir je bogovska namirnica, kaže, ukusan, jednostavan za pripremanje i hranjiv. Ali kod nas vam je to tako. Što ne košta, ne vrijedi. Da krumpir košta sto kuna po kili, svi bi se grabili za njega kao za specijalitet. Ponuda u restoranima bi glasila – imamo fini krumpir s mesom, a ne obrnuto.