Nazovimo to Bevandinim drugim životom. Opatijska dama, sada već u petom desetljeću, prošle je godine doživjela potpuni facelift. Nije to čak ni bio facelift, koliko stvaranje u potpunosti nova koncepta opatijskog i kvarnerskog ugostiteljstva i turizma. Bevanda je danas hotel, restoran i bar s pet zvjezdica i članstvom u uglednom globalnom lancu Relais&Chateaux jedinstvenih objekata svijeta.
Tek prije nekoliko desetljeća restoran Bevanda bilo je jedno od središnjih mjesta okupljanja uglednika iz bivše i sadašnje države. Pokojni Branko Bevanda, legendarni kvarnerski ugostitelj, vjerojatno nije ni mogao predvidjeti da stvara brend koji će postati pojmom kvalitetne gastronomije spojene s mjestom druženja, donošenja poslovnih i privatnih odluka te, općenito, uživanja u životu i najboljeg iskorištavanja slobodnoga vremena. I dan-danas Bevandino ime u mnogih priziva bezbrižne opatijske dane provedene uz svježu, kvalitetnu i tradicionalnu gastronomiju.
Nova Bevanda prilagođena je modernom vremenu. Zoran Maržić, vlasnik od 2007, na temeljima restorana podigao je zaokružen koncept čiji je cilj podignuti ljestvicu kada je riječ o turizmu na Jadranu. Godinu nakon otvaranja Bevanda je s punom forcom krenula u ostvarenje toga cilja.
U neku ruku riječ je o modernom povratku u stare opatijske dane kraja 19. i početka 20. stoljeća, vremena kada je grad disao globalno punim plućima. Poput današnjega Monte Carla, Opatija je privlačila svjetske glumce, pjesnike i znanstvenike. Oni su pronalazili odmor u ljekovitoj kombinaciji vegetacije, mora i planina. Opatija tih vremena, iz kojih proizlazi i dobar dio današnje gradske arhitekture, zaista je bila naširoko znano mondeno mjesto. Možda čak nije pretenciozno pomisliti da su autori poput Vladimira Nabokova, Jamesa Joycea i Sergeja Jesenjina u Opatiji pronašli nadahnuće za svoja svjetski poznata djela? Njihovo nasljeđe postalo je, pak, Bevandinom inspiracijom kada je riječ o brendingu svake od deset soba hotela. One su nazvane po deset povijesnih osoba, opatijskih gostiju – osim slavnom trojcu, sobe su posvećene Isadori Duncan, Albertu Einsteinu, Gustavu Mahleru, Antonu Pavloviču Čehovu, Mariji Ani (iz austrijske kraljevske obitelji), Giacomu Pucciniju i, naravno, Vološčaninu Andriji Mohorovičiću. Dosad nedovoljno iskorišten potencijal promocije Opatije tim putem dodatno je naglašen pričom u sobama koja na izravan način povezuje Opatiju i svaku od deset poznatih osoba, kao i individualnim stiliziranim vizualnim rješenjima – poput okruglih naočala Jamesa Joycea ili krune Marije Ane. Sobe – svaka s terasom i pogledom na kvarnerski zaljev, Rijeku i Opatiju – uređene su u modernom stilu, s kvalitetnim tkaninama hrvatskih proizvođača, vjerojatno najopremljenijim minibarom u Hrvatskoj, aparatima za kavu marke Illy te audio i TV-tehnikom Loewe. Jacuzzi s pogledom na more dodatni je razlog da gost poželi provesti cijeli dan samo u sobi.