Da se dobar glas brzo širi, a usmena je preporuka najbolja reklama, potvrđuje Mala riba, bistro otvoren potkraj prošle godine podno Kastva, koji je u kratkom vremenu postao omiljeno odredište Riječana, ali i udaljenijih sladokusaca.
Doduše, to ne iznenađuje s obzirom da kartu jela potpisuje chef Zdravko Tomšić, jedan od najcjenjenijih hrvatskih kuhara, kako među gostima, tako i kolegama, u tandemu s vlasnikom bistroa Christianom Nikolcem, sa čije ribarske flote svakodnevno pristižu svježa riba i škampi. Ribarstvom se bavim od kraja osamdesetih godina, a 1994. napravili smo prvi hrvatski ribarski čelični brod za otvoreno more. Danas naše koče i plivarice love po cijelom Jadranu, većinu izvozimo, a dio ribe čisti se na brodu i pere u morskoj vodi te dostavlja u naša dva ugostiteljska objekta restoran Draga di Lovrana i bistro Mala riba, kaže Nikolac i otkriva da već petnaestak godina razmišlja o otvaranju lokala poput Male ribe prema konceptu viđenu uz obalu srednje i južne Italije, gdje se u ribarskim mjestima uglavnom jede u tipičnim trattoriama del pesce, prikladnim za poslovne ljude tijekom tjedna, a vikendom za prijatelje i obitelji.
Mala riba velika delikatesa
Kako se u takvim mjestima sve vrti oko mora, brodova, ribe i ribara, način pripreme jela počiva na jednostavnosti i, jasno, svježem morskom ulovu, pogotovo maloj ribi, koja se smatra najboljom. Za Talijane je mala riba oduvijek delikatesa i više cijenjena nego velika riba, tako mali oslić, trilja ili lignja koštaju i po tri puta više od njihovih velikih primjeraka, jer su kvalitetniji i ukusniji, objašnjava Nikolac, čije su glavne pozicije brodova oko Palagruže, Jabuke i Dubrovnika, zapravo nasuprot obalama južne Italije, gdje se love slične riblje vrste poput oslića, grdobine, trilje, lignje, škampa, kozice, hobotnice... Mi imamo mogućnost svu ribu dobiti sa svojih brodova, što je jamstvo svježine. No osim kvalitete ulova i nastojanja da se od u nas zanemarenih vrsta ribe u ugostiteljstvu napravi nešto zanimljivo, u bistrou Mala riba posebna se pozornost posvećuje njezinoj pripremi po principu lagane i zdrave mediteranske kuhinje.
Odmak od uobičajene ponude okolnih kvarnerskih konoba učinjen je u većem izboru sirovih i mariniranih ribljih jela, zatim hladnim i toplim predjelima (salata od morskih puževa, gratinirane dagnje, pohane masline, ragu od kozica sa slanutkom...) koja se mogu kombinirati u stilu tapasa – mnogo malih zalogaja za uživanje i druženje uz čašu kućnoga vina, dok se raspon jela kreće od onih koja se pripremaju samo kod kuće do haute cuisine poput carpaccia od tune s wasabijem. No zasigurno jedno od najposebnijih jela jesu tripe od grdobine, inače tipično za kuhinju srednjeg Mediterana.