U proljetnom broju Marina nam je pripremila dva recepta s hobotnicom: salatu od hobotnice, komorača i naranče s uljem od origana i hobotnicu sa šitake-gljivama i mladim lukom. Ta mistična, znatiželjna i inteligentna životinja gracioznih pokreta neobična je po tome što ima tri srca – dva koja tjeraju krv kroz škrge i jedno za krvotok ostatka tijela, te joj je krv plave boje.
Šitake (Lentinula / Lentinus Edodes) su gljive porijeklom iz Kine. Dok smo mi Europljani mogli samo maštati o uzgojenim gljivama, Kinezi i Japanci već su imali razvijenu gljivarsku poljoprivredu. Za vrijeme dinastije Sung (67–1127), Wu San Kwung je, uvidjevši da gljiva voli rasti na srušenom drveću, prvi krenuo s uzgojem šitaka. Počeo je s uzgojem u Qingyuanu, gdje i danas Wu San Kwunga drže bogom gljiva. Cijela je provincija postala poznata po gljivi, a među siromašnim seljacima zavladalo je zdravlje i blagostanje.
Prema povijesnim dokumentima uzgoj je počeo u Kini prije 800 godina, a Japance su u 15. stoljeću s uzgojnim metodama upoznali kineski seljaci. Tako se gljiva počela širiti svijetom preko Japana (šitake na japanskom znači gljiva s drveta ši). Take znači gljiva, a ši je japansko drvo koje se u uzgoju gljiva na zapadu najbolje zamjenjuje hrastom. Prema legendama, šitake je nekad bio eliksir života. Japansko je plemstvo bilo uvjereno da zaustavlja proces starenja.
Danas je ova gljiva druga po produkciji u svijetu i najpopularnija kultivirana gljiva u Japanu, Kini i ostalim zemljama Istočne Azije. Sama šitake-gljiva vrlo je ugodna mirisa i osebujne arome. Šitake su odlične za održavanje jakog imuniteta, rabe se u terapiji protiv tumora, smanjuju i reguliraju kolesterol, dijabetes te pomažu kod alergija.
U receptu hobotnica sa šitake-gljivama i mladim lukom, Marina je rabila španjolsku slatku mljevenu papriku iz regije Caceres – Pimentón de la Vera, koja daje poseban dimljeni okus i aromu. Može se nabaviti u specijaliziranim dućanima sa začinima i začinskim biljem. Umjesto nje možete upotrijebiti našu slatku mljevenu papriku.