Vjerujete li da bajke postoje samo u dječjim slikovnicama, zaputite se u Slavoniju. Negdje na granici Brodsko-posavske i Požeško-slavonske županije, među obroncima Požeške gore, vijugavi će vas puteljak dovesti na mjesto gdje bajka postaje stvarnost. Ekološko-etnološko selo Stara Kapela uistinu je čaroban spoj slika, mirisa i okusa…
Vođen ljubavlju prema zavičaju i mjestu gdje su živjeli njegovi preci dr. Antun Tucić zajedno s obitelji odlučio je obnoviti obiteljsko nasljeđe i baviti se seoskim turizmom, onako, za dušu. Star i neugledan štagalj vrijedne su ruke pretvorile u prekrasno zdanje koje je otvorilo vrata za one što, barem na trenutak, žele zakoračiti u davnu prošlost. No zaraza se ubrzo proširila i tu više nije bilo lijeka. Na posve nov i poseban način stanovnici Stare Kapele i ljubitelji tradicije odlučili su malom, zapuštenom selu koje broji samo sedamnaest stanovnika udahnuti nov život.
Skupina istomišljenika 2005. osnovala je udrugu Eko-etno selo Stara Kapela, koja danas broji pedesetak članova, pa su preostalih trinaest napuštenih imanja kupili ljudi s istim ciljem, uglavnom akademski obrazovani građani, slikari, kipari iz Zagreba, Njemačke, Švicarske…i svi zajedno krenuli u obnovu poštujući tradiciju i koristeći se isključivo tradicionalnim materijalom. Ipak, dašak modernoga vidljiv je u raznobojnim fasadama što tom bajkovitom seocetu daju još neobičniji izgled. Uz potporu mjerodavnih ustanova u tijeku je obnova svih ograda u selu i postavljanje izvornih drvenih plotova, a poseban ugođaj daje javna rasvjeta napravljena od starih hrastovih greda i petrolejskih fenjera, ukrašena cvijećem i drvenim pločama sa stihovima poznatih hrvatskih pjesnika koji zbore o selu i Slavoniji. U kratku vremenu članovi udruge prikupili su i obilje etnološke građe – autentične stolove, stolce, ormare, škrinje, stare tkanine, narodne nošnje i ostale predmete što su u prošlosti bili dio slavonske svakodnevice. Ukratko, zakoračite li u neku od kuća, osjećat ćete se kao da ste se iznenada vratili u prošlost, pa ne čudi da je u planu i izgradnja etnografskoga muzeja. Obnovljene su dvije krečane u kojima će se kreč proizvoditi po starinski, pečenjem kamena, a započeo je i projekt Ulice starih zanata, gdje će za znatiželjnike biti organizirane razne radionice. Vrijedni će Slavonci tako otkrivati tajne tkanja na originalnim tkalačkim stanovima, a u planu su radionice grnčarije, lončarenja, bačvarenja te gastroradionice u kojima će moći uživati svi koji žele naučiti pripravljati tradicionalna i tom kraju svojstvena jela, skuhati pravi, domaći pekmez, ispeći kruh, a za ljubitelje dobre kapljice kotlovi za pečenje rakije već su spremni.