Pri spomenu na Perziju i Iran nekima će zasigurno odlutati misli u 1001 noć s tajanstvenim šatorima, baldahinima, izvezenim jastucima i prekrasnim tepisima - koji ne moraju letjeti, ali su ukrašeni ornamentima velikih junaka i njihovih lijepih dragana što se kupaju na obalama Kaspijskog mora. Baš kao što to stihovima slavi poznati perzijski pjesnik Omar Hajjam…
Iako su riječ i slika uglavnom nezamjenjivi instrumenti pri opisivanju nekoga kraja, ne osjetite li miris ili okus, nešto će ostati nedorečeno. Posebno ako je riječ o Perziji, i upravo smo zato iransku obitelj Ebrahimzadeh zamolili da nam dočara njihovu kuhinju koja ih, kako sami tvrde, ispunjava cijeli život. Perzija je poznata po začinima, koji svojim bogatstvom naša jela čine drukčijima. Nije teško skuhati rižu ili ispeći meso, ali obogatiti jelo pravom mjerom biranih mirodija pravo je umijeće. I iako Perziju nazivaju domovinom šafrana, on je samo dio te bogate palete. Istina, zbog arome je iznimno skup, a tajna njegova imena – na perzijskom šafran znači žutjeti se – razlog je i karakterističnoj žutoj boji mnogih jela. Takva se boja ne može dobiti ni jednom drugom tehnikom – otkriva Shahin Ebrahimzadeh ne zaboravljajući istaknuti ljekovitost brojnih začina kojima se pripisuje dugovječnost Perzijanaca. Naime, istraživanja su potvrdila da upravo takvi dodaci prehrani podižu imunitet, smanjuju razinu šećera u krvi i odlični su za cirkulaciju.
Inače, Shahin je s obitelji, mužem Eshaghom i kćerima Bitom i Bahyyaom, stigla u Zagreb prije nekoliko godina kako bi slavili Bahäi vjeru te uživali u našoj kulturi i običajima. Ubrzo su se susreli s lepezom autohtonih jela i slastica te strastveno zavoljeli puricu punjenu kruhom i začinima te janjetinu ispod peke, koju obvezno potraže na svim većim okupljanjima. Iako, naravno, i kod njih ima janjetine i purica, meso i arome su drukčije pa je zanimljivo iskušati namirnicu obogaćenu podnebljem u kojem je rasla. No, Ebrahimzadehi su ostali usmjereni na jela iz svoga kraja, što nerijetko dovodi do problema koji iziskuju prave male potrage ili pokuse s novim namirnicama. Neke namirnice poput kardamona, ružine vodice ili rižina cvijeta ovdje je teško pronaći pa sam počela eksperimentirati s mediteranskim začinima i rezultati su uistinu odlični. Prijatelji me nagovaraju da otvorim restoran, ali o tome samo razmišljam jer naša je hrana ovdje egzotična i pitanje je koliko bi, nakon prve mode, bilo zainteresiranih – pita se Shahin dodajući kako nije ni slutila kuda će je sve život voditi jer, prije dolaska u našu zemlju, godinama su živjeli u Kanadi. Kćeri u Zagrebu vode školu poslovnog engleskog, na što donedavno nisu ni pomišljale, pa se možda i njoj, kaže, otvori mogućnost s kojom još ne računa.