Iće i piće

Broj 27, Listopad 2011

rezervirajte… stancija kovačići

Kovačija okusa nad Kvarnerom

Sanja Krmpotić

Fotografije: Damir Fabijanić

Biti ili ne biti… poduzetnik, prodati ili obnoviti djedovinu dvojba je pred kojom bi mnogi krenuli linijom manjeg otpora, pogotovo u Rukavcu, skrovitu mjestu podno Učke, mir i tišinu kojega kratkotrajno naruši jedino pusno doba s gromoglasnim zvončarima.

No mladi, nenametljivi i gostoljubivi Vinko Frlan i Danijela Paliska odvažili su se svoju dugogodišnju, pomno planiranu, zamisao ostvariti te staru i napuštenu obiteljsku kuću s kraja 19. stoljeća potpuno obnoviti i prenamijeniti u ugostiteljski objekt, nazvan Stancija Kovačići, po nadimku Frlanove obitelji u kući kojih se nalazila kovačija (kovačnica). U našem kraju stancije su nekada bile kuće za odmaranje težaka nakon naporna rada u polju, a danas su to rustikalna zdanja na imanju za odmor gostiju, objašnjava vlasnik i chef Frlan, koji je još od početka ugostiteljskog školovanja u Opatiji stjecao znanje u obližnjim čuvenim kuhinjama, no za istančano brušenje njegovih kulinarskih vještina presudno je osmogodišnje iskustvo u kastavskom restoranu Kukuriku, u kojem je od njegova otvaranja sudjelovao u stvaranju avangardne hrvatske gastroscene, koje temeljnu filozofiju i danas njeguje u svojoj Stanciji, od izbora svježih lokalnih namirnica i njihove vrsne obrade do nepretenciozna, ali elaborirana stila posluživanja.


Domaći kruh i tjestenina

Frlan svoju kuhinju opisuje kao mediteransku, sezonsku i kreativnu, s naglaskom na tradicionalna jela Kvarnera i Istre moderno predstavljena, poput grašnjaka – slastice riječkog zaleđa slične krafnama s punjenjem od kestena maruna, koja se priprema u vrijeme karnevala, a mi predstavljamo Frlanovu slanu inačicu. Posebno je ponosan na svoju domaću tjesteninu i dnevno svježi kruh od različitih vrsta brašna s dodacima začinskog i samoniklog bilja.

S godinama iskustva spoznao sam da u kuhanju ne postoje granice izražavanja osjećaja i zapažanja, koji se mogu prenijeti na tanjur, kaže Frlan i dodaje: Kuhanje je strast, posvećenost i trud, a najveće je zadovoljstvo kada to gost razumije i uživa u doživljaju… i to ne samo u jelu nego i ugodnu ambijentu nadahnutu prirodnom okolinom gdje se isprepleću kamen i drvo, s toplim zemljanim bojama zidova, koje često krase izložbe lokalnih umjetnika.

Aromatično bilje i povrće iz vrta

Restoran se sastoji od tri manje sale za sedamdesetak uzvanika s otvorenim kaminom i pojedinačnim izlazima na terasu okruženu miomirisnim vrtovima s više od deset vrsta mediteranskoga bilja poput lavande, ružmarina, bosiljka, mažurana, majčine dušice… koje Frlan redovito rabi u slanim i slatkim jelima, a uz pomoć roditelja uzgaja i razno povrće. Za goste željne kućnih kulinarskih avantura i dodatnoga znanja o gastronomiji organizira se škola primorske kuhinje te vođene degustacije vina, i to hrvatskih, jer vinska karta sadrži isključivo vina našega podneblja, pri čemu je bijelo vino kuće malvazija Cuj, a crno teran Piquentum.

Stancija nudi i pet soba za smještaj gostiju s pogledom na obronke obližnjeg Parka prirode Učka s mnoštvom planinarskih staza, koja već stoljećima privlači zaljubljenike u prirodu, znanstvenike i botaničare, a sredinom 19. stoljeća o njoj je napisan i prvi planinarski putopis u hrvatskoj književnosti. Stancija Kovačići izvrsno je polazište za istraživanje cijeloga kvarnerskog kraja, blizu mora i urbanih sredina Opatije i Rijeke, a dovoljno daleko od gradske vreve, pomalo skrivena na stranputici i samozatajna poput njezinih vlasnika.

Stancija Kovačići

Rukavac 51

51211 Matulji

(051) 272 106

www.stancija-kovacici.hr

Grašnjaki

tijesto
glatko brašno 250 g
svježi kvasac 2 g
sol 5 g
šećer 10 g
maslac 50 g
mlijeko 50 ml
jaje 1
žumanjak 1
žumanjak za premazivanje 1
nadjev
manji luk 1
teletina od buta 200 g
bijelo vino 100 ml
goveđi temeljac 200 ml
maslinovo ulje, sol i papar
umak
maslinovo ulje
maslac
tikvica 1
tartufata 1 žlica
goveđi temeljac 150 ml
za 6 osoba
  1. Za pripremu tijesta: Kvasac izmrvite i namočite 15 minuta u malo mlake vode (50 ml), maslac otopite u mlijeku, potom sve sastojke umijesite u kompaktno tijesto te pustite da se diže 1 sat.
  2. Za pripremu nadjeva: Teletinu očistite od masnoće i žilica, popržite na sjeckanom luku i maslinovu ulju, začinite solju i paprom, podlijte vinom i temeljcem te kuhajte dok temeljac ne ishlapi i meso postane mekano, približno 20 minuta. Ohladite i iskosajte nožem.
  3. Tijesto razvaljajte na debljinu 2-3 mm, premažite žumanjkom, na polovicu tijesta stavite nadjev na 20 malih hrpica i poklopite drugom polovicom tijesta. Tako presavijeno tijesto režite čašom ili kalupom promjera 8 cm te pržite u dubokom ulju dok ne požuti (slično krafnama).
  4. Za pripremu umaka: Naribajte tikvicu i popržite na maslinovu ulju, dodajte žlicu tartufate, popržite još 2 minute, podlijte temeljcem, prokuhajte nekoliko minuta te povežite s malo maslaca.
  5. Ponudite toplo s malo naribana svježeg tartufa te po želji ukrasite začinskim biljem.

Pročitaj ostale članke iz broja 27, Listopad 2011

Ostala izdanja