Iće i piće

Broj 14, Lipanj 2009

rezervirajte...hotel monte mulini

Dopustite da vas razmaze

Sanja Krmpotić

Fotografije: Damir Fabijanić


Monte Mulini smješten je podno istoimenoga nekadašnjeg brda mlinova, neposredno uz more nadomak stoljetne zaštićene park-šume Zlatni rt. Neupitna ljepota krajolika bila je polazište promišljanja londonskog studija WATG (Wimberly Allison Tong & Goo), vodećega svjetskog savjetnika za dizajn u području hotelijerstva, zbog kojega su mnogi projekti u 157 zemalja, po dizajnu i smislu za prostor, postali internacionalno poznati.

Boutique-hotel

Iako svega desetak minuta šetnje do središta Rovinja, hotel je prirodno odvojen od stare gradske jezgre, što je omogućilo odmak od klasične lokalne mediteranske arhitekture i primjenu suvremenoga stila uz istodobnu uporabu lokalnog kamena i drveta. Glavno je obilježje objekta da gostima omogućuje pogled na zaljev s bilo koje lokacije u hotelu uz maksimalno korištenje prirodnim svjetlom, što je postignuto prostranim staklenim zidom od predvorja preko tri razine s lounge-barom i restoranima. Posebna pažnja posvećena je i dizajnu interijera, u kojemu prevladavaju zlatna, bež i nijanse ljubičaste boje, s toplim detaljima poput lustera od murano-stakla i velikoga kamina u središnjem predvorju s knjižnicom i izborom naslova na pet svjetskih jezika. Na morskoj je strani i 109 vrhunski uređenih soba i 10 apartmana. Tematska ponuda hotela zaokružena je wellness- i spa-centrom, egzotično dizajniranim poput zlatne spilje, koji se proteže na tri kata s jedinstvenom floating room, odnosno sobom za opuštanje, plutanjem u vodenoj otopini od ljekovite soli s efektom Mrtvog mora prigodom kojega se tijelo dubinski opušta.

Vinski sef

Među glavnim adutima kojima se gosti nastoje razmaziti kuhinja je Tomislava Gretića, chefa s radnim iskustvom u prestižnim hotelima Sheraton u Zagrebu i Dubaiju, Grand Hotelu Dolder u Zürichu i u Dubrovnik Palaceu. Hotelski restorani u Hrvatskoj trebaju razbiti famu i dokazati ljudima da mogu jesti kvalitetno i u hotelima. U inozemstvu je normalna stvar otići na večeru u hotel jer mnogi čuveni kuhari poput Gordona Ramsaya u Londonu ili Pierrea Gagnairea u Parizu imaju svoje restorane u sklopu hotela, ističe Gretić i napominje da Monte Mulini nema pansionsku ponudu, nego dva a la carte restorana: Mediterraneo i Wine Vault, posve različita po konceptu. Prvi je usmjeren na lakša jela mediteranskoga podneblja, ali onoga nedovoljno naglašena poput sjeverne Afrike, Libanona i Grčke, a drugi je zasnovan na tradicionaloj francuskoj kuhinji s kojom je moguće spariti približno 560 etiketa vina iz cijeloga svijeta, koje je pomno odabrao šef servisa, Emil Perdec, višestruki najbolji somelijer Hrvatske. Prava je ekskluzivnost vinski sef, po kojem je Wine Vault i dobio ime, u kojem su pohranjena najcjenjenija vina, a gost po želji može obići vinski podrum i u sefu sam odabrati vino uz koje će biti osmišljen primjeren jelovnik.

Vrhunska pića i kvalitetni zalogaji mogu se kušati i u lounge-baru, a za one koji vole uživati u atmosferi intimne večere sva se jela kao u restoranu u sljedovima poslužuju u sobi.

Gostovanje čuvenih kuhara

Ja sam dobar šef samo onoliko koliko je dobra moja ekipa, kojoj sam dužan pružiti znanje, smatra Gretić i priču nastavlja o stalnim obukama kuhara kojima je nedavno priuštila iznimno iskustvo učenja od devetog kuhara svijeta, znamenitoga Pierrea Gagnairea. Slijede slična događanja i s drugim uglednim kuharima, u kojima bi uživali i gosti.

Iako je riječ o hotelu čija prozračna arhitektura i doticaj s prirodom daju dojam prostranosti, a dizajnerski detalji i raznovrsni sadržaji naglašavaju luksuz, u Monte Muliniju postignut je dojam intimnosti i posvećenosti gostu ponajprije zahvaljujući iznimno ljubaznu, ali nenametljivu osoblju pred kojim tek predstoji najveći izazov, a to je održati besprijekornu izvrsnost.

Hotel Monte Mulini

A. Smareglia 3

52210 Rovinj

(052) 800 250

www.maistra.com

Zapečeni fileti tune s raguom od brizli i graška

tuna
fileti tune 800 g
ružmarin 1 grančica
majčina dušica 2 grančice
maslinovo ulje
crni papar
sjemenke korijandra 1 žlica
klinčići 6–7
krupna morska sol
cimet 1 štapić
ragu od brizli i graška
teleće brizle 400 g
mladi grašak 500 g
maslac 400 g
sol, papar
umak
kosti bijele ribe
komadić slanine
riblji temeljac 2 l
mrkve 2
poriluk 1
šampinjoni 10
rajčice 2
celer 1
peršin 1 grančica
majčina dušica
češnjak 2 režnja
papar u zrnu
koncentrat rajčice 1 žlica
porto
bijelo vino
maslac
pjenica od limuna
žumanjci 2
bijelo vino 50 ml
limunov sok
limunova korica
sol
  1. Za pripremu tune: filete tune namažite maslinovim uljem i utrljajte ružmarinom i majčinom dušicom. Izmiksajte lomljeni crni papar, korijandar, klinčiće, cimet i šaku krupne morske. Tunu dobro začinite dobivenom smjesom. Vakumirajte s dodatkom maslinova ulja ili umotajte dobro u plastičnu foliju. Preko noći ostavite u hladnjaku.
  2. Za pripremu ragua od brizli: brizle očistite od žilica i masnoće te ih narežite na sitne kockice i ostavite preko noći u ledenoj vodi. Grašak očistite i kuhajte u mnogo slane vode ne dulje od 2 minute, a zatim ohladite. Ako želite, možete s graška oguliti kožicu. Maslac pustite da polako proključa. Oberite pjenicu koja se digne na površinu. Procijedite. Ocijeđene brizle prepržite na pročišćenom maslacu do zlatnožute boje, oko 10 minuta, posolite i popaprite. Posljednje dvije minute dodajte i grašak. Stavite na toplo do serviranja.
  3. Za pripremu umaka: prepecite kosti bijele ribe (list, romb, grdobina) u pećnici na 230ºC do dubokozlatne boje. U loncu prepržite mrkvu, češnjak i celer. Dodajte kosti. Zapržite koncentrat od rajčice, dodajte bijelo vino te reducirajte do suhog. Zalijte temeljcem. Dodajte poriluk izrezan na kolutiće, šampinjone izrezane na listiće, peršin, majčinu dušicu, rajčicu izrezanu na kockice (bez sjemenki) i papar u zrnu. Uz obiranje pjene kuhajte na jako laganoj vatri 4 do 5 sati. Procijedite, dodajte 2 dl porta i reducirajte do sirupa (dobit ćete oko 3 dl umaka). Dodajte 2 – 3 kockice hladnog maslaca i polako uz miješanje rastopite u umak.
  4. Tunu prepržite sa svih strana (2 minute svaku stranu) i ostavite na toplom da se odmori 5 – 7 minuta.
  5. Za pripremu pjenice od limuna: bijelo vino reducirajte na 1/3 tekućine. Dodajte sok od jednog limuna i sol. Na parnoj kupki u kotliću pjenjačom istucite žumanjke uz dodavanje reduciranog vina. Na kraju dodajte koricu od limuna.
  6. Serviranje: U duboki tanjur prvo stavite podlogu od brizli i graška. Zalijte s 3 – 4 žlice umaka. Na njih stavite odrezak tune ne tanji od 2 cm. Posipajte s malo morske soli. Na vrh stavite žlicu pjenice od limuna.

Pročitaj ostale članke iz broja 14, Lipanj 2009

Ostala izdanja