Iće i piće

Broj 43, Srpanj 2015

okusi preko granice: gourmand world cookbook awards 2015

20 godina Gourmand World Cookbook Awarda

Pripremila: Tina Milan

Gourmandove nagrade poseban su doživljaj za autore i izdavače. Ovogodišnja svečanost dodjele nagrada održala se u Yantaiju, glavnom gradu vina i Shandong-kuhinje (temeljne kuhinje ostalim sjevernim kuhinjama) u Kini, 8. i 9. lipnja. To je bila dvadeseta dodjela nagrada od osnutka 1995. Svečana proslava 20 godina rada održat će se tamo gdje je i nastala, na Frankfurtskom sajmu knjiga, 14–15. listopada.

Ove godine pristigli su radovi iz 205 zemalja, od čega su u uži izbor ušli radovi iz 92 zemlje. Nagrade su dodijeljene za ukupno 109 kategorija, od kojih se 79 odnosi na hranu, 27 na vino i piće te tri na televiziju. Uvedene su kategorije digitalnog tiska, weba, blogera, aplikacija za mobitel… Prva tri mjesta svih kategorija stižu iz 67 zemalja, a najbolje na svijetu iz 49 zemalja. Iz Gourmanda kažu da je biti proglašen najboljim na svijetu jednako prestižno kao i biti u top 3 jer je konkurencija jaka. Top 3 imaju pravo na logotip Best in the World i certifikat.

Iz Hrvatske je blogerica Ana-Marija Bujić osvojila drugo mjesto na svijetu u kategoriji blogera. Od 2007. piše blog Da mi je nešto slatko... Njezina knjiga What’s Cooking in Dubrovnik ušla je u uži izbor od sedam knjiga na svijetu u kategoriji ženskoga kuhara. Napisana je na engleskom jeziku za sve one koji žele naučiti nešto o dubrovačkoj kuhinji. U njoj se nalazi 120 provjerenih recepata koje je autorica prikupila od obitelji i prijatelja te objasnila na svima razumljiv način. Suvlasnica je restorana Pantarul u Dubrovniku.

Kuharica Bistro Apetit autora Christiana Cabaliera u izdanju Profila osvojila je treće mjesto na svijetu u kategoriji mediteranske kuhinje (Dun Gifford nagrada). Svakodnevno u potrazi za najboljim osnovnim namirnicama, igrajući se njihovim teksturama i ističući im okuse uz dodatke koji se u prvi trenutak mogu činiti nespojivima, Cabalier ih na kraju prezentira kao na slikarskom platnu. Nedvojbeno, riječ je o kuharici koja će nam omogućiti da se, uživajući u pripremi jela, i za vlastitim stolom osjećamo kao gosti vrhunskoga restorana, ali će i nadahnuti mnoge mlade kuhare.

Izdavačka kuća Bent Christensen iz Danske proglašena je izdavačem kuharica godine, a austrijski Krenn bio je među šest najboljih. Najboljim prodavačem autorskih prava proglašena je izdavačka kuća Murdoch Books iz Australije.

Čestitamo svim dobitnicima! A sada slijedi naš izbor ovogodišnjih prijavljenih i nagrađenih knjiga i recepata. Uživajte

Cvjetača sa sirom i kimom

krušne mrvice 1 šalica
maslinovo ulje
maslac 50 g
kim 1 žlica
brašno 4 žlice
punomasno mlijeko 500 ml
cheddar 100 g
cvjetača, velika 1
timijan, svježi 1 žlica
cvijet soli
za 6 osoba kao prilog

Cvjetača sa sirom mnogima je najdraže jelo, ali često se ne prezentira na privlačan način. Servirati cijelu cvjetaču koju ćete rezati na komade za stolom mnogo je spektakularniji izbor.

  1. Zagrijte pećnicu na 200 °C. Raširite mrvice svježeg kruha po limu za pečenje i poprskajte s malo maslinova ulja. Pecite u pećnici 10 do 15 min dok ne poprime zlatnu boju, miješajući pritom svakih 5 min kako bi ravnomjerno potamnile.
  2. U tavi za umake s teškim dnom otopite maslac na slaboj vatri, dodajte kim, te umiješajte brašno. Nastavite kuhati sve dok maslac ne apsorbira brašno i čini se mrvičast. Polako ulijte mlijeko miješajući pritom dok umak ne postane gladak. Pustite da se nježno krčka 10 min povremeno miješajući. Umiješajte sir i pustite da se rastopi. Poklopite i stavite sa strane.
  3. Zagrijte pećnicu na 220 °C. Veliki lonac napunite vodom i pustite da proključa, a na vrh stavite veliko cjedilo od nehrđajućeg čelika. Nožem odstranite tvrdi srednji dio i listove cvjetače.
  4. Stavite cvjetaču u cjedilo i pokrijte papirom za pečenje, aluminijskom folijom i poklopcem. Kuhajte na pari 20 min, odnosno sve dok nož lako ne prođe kroz najtvrđi dio cvjetače. Uklonite papir i foliju te prebacite u vatrostalnu posudu za pečenje.
  5. Preko cvjetače prelijte umak od sira, poklopite i pecite u pećnici 10 do 15 min dok ne poprimi zlatnu boju. Servirajte posuto prženim krušnim mrvicama, nasjeckanim timijanom i cvijetom soli.

Sicilijanske srdele u ulju

srdele 12
sol
svježe mljeven crni papar
divlji origano 1 žlica
suhi čili 1
češnjak 1 češanj
limunov sok 1
maslinovo ulje 250 ml
za 6 osoba

Kao zapadni Australac, volim naše poznate sardine. Zato ne čudi da se Sicilijanci koji su se ovamo doselili osjećaju kao kod kuće, i siguran sam da su čuvali srdele neko vrijeme kao svoju tajnu. Ovaj recept dao mi je ribar imenom Jim iz Fremantlea. To je klasični talijanski recept koji primjenjuje tehniku sott’olio, što znači ispod ulja. Riba je pečena na roštilju, začinjena i prelivena najboljim ekstradjevičanskim maslinovim uljem. Srdele odlično idu uz bruschettu i svježi korijen komorača narezan na tanke kriške.

  1. Pripremite roštilj.
  2. Očistite srdele. Pecite ih na rešetki iznad vatre sa svake strane 3 min, a zatim prebacite u plitku posudu.
  3. Posipajte mrvljenim origanom i čilijem te sitno sjeckanim češnjakom.
  4. Posolite, popaprite i istisnite limunova soka po ukusu. Prelijte maslinovim uljem.
  5. Pustite da se ohladi i da se okusi prožmu prije serviranja.

Torta od banane

banane 500 g
limunov sok 1
jaja 4
šećer 220 g
vanilin-šećer 1
suncokretovo ulje 180 ml
mlijeko 220 ml
brašno 450 g
prašak za pecivo 2 žličice
maslac
bademi oko 80 g
šećer u prahu
za 12 osoba

Većina banana na otoku Cipru raste u regiji Paphos. Zlatnožuto voće iz Peyije smatra se osobito aromatičnim. Recept iz sela Choletria donosi njihov okus na vrlo poseban način.

  1. Ogulite banane, narežite ih i poprskajte limunovim sokom.
  2. Istucite jaja sa šećerom i vanilin-šećerom. Dodajte ulje, mlijeko, brašno i prašak za pecivo i dobro sjedinite.
  3. Namažite kalup za tortu maslacem i posipajte brašnom. Ulijte pola smjese u kalup. Rasporedite kriške banana i grubo sjeckane bademe. Ulijte preostalu smjesu u kalup i pecite na 160 °C u pećnici s ventilatorom oko 70 min. Izvadite i pustite da se ohladi. Posipajte šećerom u prahu.

Pročitaj ostale članke iz broja 43, Srpanj 2015

Ostala izdanja