Ako mi se u početku, pri prvim posjetima Baskiji, tamošnji jezik činio vrlo čudnim, s vremenom se udomaćio u mome uhu i čak postao neobično zanimljiv. Naime, baskijski (ili euskera na baskijskom) jedan je od najneobičnijih i najtajanstvenijih jezika na svijetu. Jedan od rijetkih pra-pra-indoeuropskih jezika i jedan od najstarijih u Europi, koji se u Baskiji, točnije sjevernoj Španjolskoj i jugozapadnoj Francuskoj, govori već više od tisuću godina, lingvistički su stručnjaci tentativno svrstali u praindoeuropsku skupinu i dali mu etiketu izoliranoga jezika, jer ionako nisu znali gotovo ništa o njegovu podrijetlu.
Jezik koji spretno žonglira slova k i z te često umeće x može se činiti zbunjujućim za ljude koji se nikada nisu susreli s njim pa je za turistički ili svaki drugi posjet Baskiji uputno naučiti desetak riječi. Gurman će relativno lako svladati značenje riječi kao što su pintxos (čita se „pinčos“ a označava baskijsku verziju tapasa) i slične s repertoara barova i restorana, ali jednu od njih svakako mora odmah svladati – txoko. Jer, pozove li vas netko u txoko (čita se „čoko“), ne smijete pokazati čuđenje niti oklijevati. Odgovor mora odmah biti – bai noski (da, naravno). Naime, posjet toj baskijskoj instituciji, koju sam do sada par puta spomenuo na ovome mjestu, doživljaj je bez premca. Do sada sam imao čast biti pozvan, odnosno posjetiti tri različita txokosa, svaki drukčiji i jedinstvena ugođaja i svaki vrijedan zasebna članka. Ali, umjesto toga, evo samo kratkog upoznavanja s osnovama i bilješki s mojih doživljaja, koje imaju za cilj potaći nekog putnika u Baskiju da se potrudi pronaći načina kako doživjeti txoko.
Naime, strast koju Baskijci njeguju prema hrani i kuhanju ogleda se i u jedinstvenom baskijskome fenomenu poznatom pod nazivom la sociedad gastronómica (txoko je zapravo lokalni naziv), odnosno povijesnoj instituciji gastronomskih društava, svojevrsnih klubova koje obično utemeljuju skupine prijatelja iz istog kvarta, a u kojima se kuha, isprobavaju namirnice i kulinarske tehnike, jede, raspravlja o hrani i jednostavno - druži. Inače, sama riječ txoko doslovno znači „kutak“ ili „ugodan“, što upućuje i na kombinaciju tih dvaju pojmova.
Ta društva imaju vlastite prostore, i to u širokom rasponu – od pravih restorana do preuređenih podruma, a financiraju se od članarine i sponzorskih donacija. Svaki txoko ima savršeno opremljenu kuhinju, a članovi naizmjence kuhaju jedni za druge. Takva društva tradicionalno su otvorena samo muškim članovima, ali u novije vrijeme većina dopušta ulaz i ženama (jedu, piju i druže se, ali im je kuhanje zabranjeno). Gastronomska društva su u pravilu privatna, premda ima i drugih, recimo kojima su vlasnici različita sportska udruženja, lovačka društva i slične udruge utemeljene na istom interesu članova. Važno je još reći da netko tko nije član, u txoko može zaći isključivo na poziv člana.
Prvi txoko osnovan je 1870. u San Sebastiánu, a potom su se ta društva brzo namnožila u svim dijelovima Baskije, osobito u spomenutom gradu i Bilbau. Za vrijeme Francove diktature bila su jedna od rijetkih mjesta gdje su se građani mogli legalno okupljati bez državnog nadzora, govoriti baskijski i pjevati baskijske napjeve, ali ne i voditi političke rasprave (tako je ostalo i do danas, premda mi je jedan stariji član u jednom txokou razvio pravu političku analizu povijesne sličnosti Baskije i Hrvatske).
Ova društva imaju svoje statute, koji određuju i maksimalni broj članova (obično do 80), a ona najkonzervativnija, poput Sociedada Gaztelubide u San Sebastiánu (osnovan 1933), i dalje brane pristup ženama. Zbog ograničenog broja članova, društva obično imaju vrlo duge liste čekanja, a slobodna mjesta otvaraju se sporadično, uglavnom smrću nekog od članova, kada se mjesto nudi najstarijemu sinu preminuloga. Ako to nije slučaj, odabire se netko s liste čekanja, s time da prigovor samo jednog člana (iz bilo kojeg razloga) onemogućuje učlanjenje. Danas u Baskiji ukopno postoji 1561 txoko, od čega u pokrajini Gipuskoa (glavni grad San Sebastián) 753, a u pokrajini Biskaja (glavni grad Bilbao) 458.
Širenje gastronomskih društava odigralo je značajnu ulogu u razvoju baskijske kuhinje. Zahvaljujući njima, obnovljena su i spašena od zaborava mnoga tradicionalna jela te promoviran trend kreativne kuhinje. Članovi društava često eksperimentiraju s novim jelima, kao i novim varijantama postojećih jela, a svaki txoko predstavlja i mjesto gdje se mogu prikupiti najrazličitije informacije iz svijeta kulinarstva (mnogi članovi bolje su potkovani u pogledu namirnica, kulinarskih tehnika i svjetskih kulinarskih trendova od brojnih profesionalnih kuhara u drugim zemljama svijeta).
Osim što su utjecala na to da suvremena baskijska jela budu istovremeno iznimno rafinirana i cjenovno pristupačna, gastronomska društva inspirirala su i vodeće baskijske chefove da u svojim kuhinjama urede posebne prostore namijenjene eksperimentima, svojevrsne kulinarske laboratorije, koji su baskijsku kuhinju izbacili u sam svjetski vrh, a što danas kopiraju i mnogi ambiciozni restorani širom svijeta.