Niti jedno gurmansko putovanje u Furlaniju ne može bez posjeta Colliju. Radi se o području na krajnjem istočnom rubu te regije, u pokrajini Gorizia, na granici sa Slovenijom, mjestu koje mnogi stručnjaci drže jednim od najboljih vinogradarskih i vinarskih područja svijeta. Kao carstvo vrhunskih vina, Collio je bio jedan od prvih takvih položaja u Italiji koji je 1968. godine prepoznat kao Denominazione d'Origine Controllata ili DOC zona. Proteže se od brdašaca mjesta San Floriano i Oslavia, iznad Gorizije, pa do onih Ruttara, Lonzana i Vencca na obalama rijeke Idrije (tal. Judrio), na granici Italije i Slovenije.
Niz padina prepunih vinograda i raštrkanih sela obuhvaća ukupno 1.600 hektara površine, a osim raja za proizvodnju vina, sasvim lijepo služi i kao savršeno mjesto za relaksaciju, djelomično zahvaljujući i izvrsnim mogućnostima za odmor na lokalnim farmama. Zona DOC proteže se gotovo bez prekida od istoka prema zapadu, a blage padine nude prostrane, jugu okrenute površine, idealne za vrhunsko vinarstvo. Ova konstelacija odavna je poticala vinogradarstvo, pa je uzgoj vinove loze tu prisutan od prapovijesti. Radi se o području posebno pogodnome za proizvodnju vrhunskih bijelih vina, pretežito sivog i bijelog pinota, tocai friulana, sauvignona, ali i poznate DOC mješavine Collio Bianco. Naravno, ne nedostaje niti crvenih vina, koja tu predvode Collio Rosso, cabernet franc, cabernet sauvignon te merlot.
Vožnja brdašcima Collija bila je prigoda da se, nakon godinu dana, ponovno susretnem s Joškom Gravnerom, slavnim vinarom koji je proslavio macerirana vina i tehniku proizvodnje u glinenim gruzijskim bačvama te svojim radom izvršio utjecaj na čitavu zapadnu Europu (Italija, Francuska, Španjolska), trend koji se poslije proširio i u Sjedinjene Države, o čemu sam na ovome mjestu već pisao povodom večere priređene u Joškovu čast u restoranu kranjskogorskog Hotela Skipass.
Toga jutra kad sam stigao u Collio, Joško Gravner, vinar s vinogradima na samoj talijansko-slovenskoj granici, bio je u velikome poslu jer je vlaga prouzrokovana kišom prethodne noći opasno prijetila vinogradima, pa ipak je našao vremena pozdraviti me i popričati. Usput sam posjetio i susjednu, slavnu Vinariju Radikon, koju je proslavio lani prerano preminuli vinar Stanko Radikon, autor jedinstvenih vina (četiri mjeseca fermentacije, tri godine u velikim drvenim bačvama, godina u bocama), koje je sam nazvao slovenskim stilom furlanskih vina. Stanko je bio član velike šestorke povijesnih proizvođača organskih, maceriranih vina (često ih popularno i pomalo nesretno zovu orange wines), a članove te skupine, uz Stankova sina Sašu, koji nastavlja njegov rad, čine još i Dario Princic, Nocolò Bensa (La Castellada), Silvan Primosic, Rinaldo Fiegl i Franco Sosol (Joško Gravner je poglavlje za sebe).
I tu dolazim zbog pravog razloga moga dolaska u Collio ovom prigodom. Naime, prije godinu-dvije moj prijatelj Brane Justin iz Kranjske Gore poklonio mi je nekoliko boca s logotipom Il Carpino, vina jednog od članova spomenute šestorke – Franca Sosola i njegove supruge Anne. Kad sam ih kušao, znao sam da ću na idućem posjetu Furlaniji morao posjetiti Il Carpino.
Evo samo nekoliko citata s interneta: Obiteljska vinarija s jednog od najboljih područja za bijelo vino… Nekoliko zapanjujuće sjajnih bijelih vina tipičnih za Collio, koja ne mogu biti više lokalna… Obitelj je vrlo ljubazna i pristupačna… Ako se odlučite posjetiti popularnu svjetsku vinsku regiju Collio, apsolutno morate otići u Il Carpino. Divna obitelj Sosol rado će vam prirediti degustaciju svojih izvrsnih vina… Smještena na brežuljku San Floriana del Collio i u vlasništvu obitelji Sosol, vinarija Il Carpino nudi senzacionalnu degustaciju vina. Vina Linea Runc ili Il Capino - ribolla gialla ili malvasia, ili merlot, cabernet sauvignon .... Idite tamo i kušajte!
Niti jedan od opisa nije nimalo pretjeran, jer ova vinarija neposredno uz slovensku granicu, ima velike zasluge što sela San Floriano del Collio i Oslavia zovu svjetskim centrom maceriranih vina, slasne kapljice za kojom se otimaju ljubitelji vina širom svijeta, posebno oni u Japanu i Sjedinjenim Državama.