Kolekcionari kuharica, a takvih je među nama mnogo, obožavaju one koje osim sadržaja nude i ljepotu, luksuznu opremu i atraktivne fotografije, dakle stranice koje se mogu listati satima i u njima uživati kao u kakvom umjetničkom djelu. Jedna od takvih je i „Tartine: A Classic Revisited“, autora Elisabeth M. Prueitt i Chada Robertsona.
Kao što nam govori sam naslov, radi se o obnovljenom izdanju jednog klasika, i to s područja slastičarstva. Oni koji vole slastice vjerojatno su čuli za Tartine, jednu od najcjenjenijih i najutjecajnijih pekarnica i slastičarnica na svijetu, posebno poznatu po slatkim pecivima, kojuu San Franciscu, jer u tome se gradu nalazi, pohode mnogi ljubitelji slatkoga, redovito i iz udaljenijih kvartova, dok gastronomski osviješteni posjetitelji Frisca za Tartine čuvaju posebno hodočasničko mjesto u svojim itinerarima. Njihovi čuveni slatki jutarnji buhtli (od tijesta za kroasane, punjeni šećerom aromatiziranim narančom i cimetom) nezaboravan su doživljaj i imaju vjerne poklonike.
Prije punih 13 godina slastičari Tartinea objavili su svoju prvu kuharicu, prepunu recepata njihovih najtraženijih slastica. Sada je taj klasični svezak, koji je u međuvremenu stekao kultni status, dobio sjajno ažurirano novo izdanje, zajedno s atraktivnim novim fotografijama tvrtke Gentl+Hyers. Sadržaj knjige nudi sve, od kroasana s matcha glazurom do brioša sa slaninom i jajima - i naravno, tajnu već spomenutih jutarnjih buhtli.
Važno je napomenuti da je riječ o ažuriranom izdanju klasika namijenjenog kako kućnim, tako i profesionalnim pekarima, odnosno slastičarima. „Tartine“ okuplja 55 pomno ažuriranih i 68 potpuno novih recepata koji bilježe inovativnost i, prije svega, nevjerojatan okus slastica po kojima je Tartine poznat. Dakle, uz nove, nanizani su detaljno prerađeni recepti favorita iz originalne knjige, i to na način da bi se udovoljilo našem današnjem ukusu. To znači da uključuju i varijacije koje se odnose na cjelovite žitarice sa ili bez glutena, kao i recepte s intrigantnim novim sastojcima te najnovije, globalno prisutne, tehnike. Kuharica obiluje receptima s alternativnim vrstama brašna, a moderniji okusi provlače se kroz one tradicionalnih peciva. Knjiga je također puna pristupačnijih verzija klasika.
Zajedno s više od 150 prekrasnih fotografija hvaljenog tima Gentl+Hyers, izdanje je pravi kolekcionarski dragulj, obvezan za pekare i slastičare svih razina vještine (čak i one koji posjeduju prvo izdanje).
Možda će se čitatelju, na prvi pogled, neki recepti učiniti predetaljnima, ali kad ih nanovo pročita te primijeni korak po korak, iznenadit će se što zahvaljujući njima uspijeva postići. U segmentu slatkog peciva, „Tartin“ sadržava recepte za mafine, kiflice, krafne, quicheve i brioše, a nepregledni deserti popisuju i kolače, torte, pudinge i najrazličitije druge slastice, kao i slatku zimnicu, kompote i džemove. Izdavač, a i mnogi koji već godinama rabe ovu knjigu, tvrde da vam, ukoliko posjedujete „Tartin“, ne treba niti jedna druga slastičarska kuharica, jer tu je na jednom mjestu doslovno – sve. Malo pretjerano kada su u pitanju profesionalci, ali u slučaju hobista svakako točno.