Na sivoj kartonskoj kutijici, što je nastala kao dio aktivnosti Agencije za ruralni razvoj DUNEA, jednostavno stoji Dubrovački sir – tradicijski proizvod. Lijepo upakiran, dubrovački se sir, kao i mnogi drugi prehrambeni proizvodi s dodanom vrijednošću, diči svojom prošlošću. Tradicijskim umijećem koje je u sir saželo iskustvo života u zatečenom krajoliku. No koliko je taj tradicijski sir doista tradicijski? Ili je možda tradicija tek željeni predznak stvarnosti koja uvijek iznova promišlja prošlost prilagođavajući je sadašnjosti?
Sir naš svagdašnji
Početkom 20. stoljeća na dubrovačkom se području proizvodilo nekoliko različitih vrsta sireva, među kojima su se osobito isticali šipanski i lopudski, a taj potonji smatrao se, zajedno s onim silbenskim, najkvalitetnijim dalmatinskim sirom. Sto godina poslije, i šipanski i lopudski tek su kuriozitet povijesti prehrane, izumrlo znanje tradicijskog sirarstva dubrovačkoga primorja.
Premda se Držić izrugivao prehrambenim navadama Dubrovčana, njihovoj neuglađenosti i nemaru za stolom, Republika je itekako vodila računa o jelovnicima građana. U svakodnevnoj, elementarnoj prehrani nije smjelo nedostajati kruha, vina i ulja, soli ni – sira. Obrok bez sira je kao ljepotica bez oka, pisao je Brillat Savarin, no sir je i sam sasvim pristojan obrok. Uz malo kruha i sira, na tanjuru ili u džepu, da se već nekako živjeti. Upravo zato briga o siru u Gradu bila je odgovornost kneza i Malog vijeća. Potražnja je, dakako, uvijek nadmašivala lokalnu proizvodnju pa je trgovina sirom u Dubrovačkoj Republici bila pomno uređena. Sir se spominje već u dokumentima u 13. stoljeću, a većina sirnih propisa dolazi iz 14. i 15. stoljeća, kada je trgovina sirom strogo uređena. Točno se znalo koliko se sira moglo kupiti, koliko prodati ili zadržati ako ste ga sami proizvodili. Sav proizvedeni sir morao je biti zabilježen i potom prodan na tržnici. Sirom se u Dubrovniku trgovalo na otvorenom, na štandovima pokrivenim rogožinom što su u 14. stoljeću napustili prostor ispred katedrale. Nabrajaju se u dokumentima vrste sireva, poput vlaškog ili morlačkog, bračkog, slanog i slatkog sira, ali i uvoznih iz Genove, sa Sicilije, Levanta… O siru je valjalo brinuti, a očito je da je crno tržište itekako postojalo. Odredba od 19. ožujka 1384. zabranjuje kupovanje sira igdje osim na gradskom trgu te u trgovinama sirom. Zanimljivo je da su one (a prodavale su još i ulje te svijeće) bile jedine koje su smjele raditi nedjeljom i blagdanima! U drugoj polovici 14. stoljeća bez sira se doista nije moglo.